جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

دورنمای آینده روابط ایران و برزیل

  http://www.culsans.com.ar/wp-content/uploads/2009/05/iran-brazil.jpg


  افق روشن روابط ایران و برزیل :

  ایران و برزیل هر روز به یکدیگر بیشتر نزدیک می شوند . این دو کشور قبلا در  زمان شدیدترین حملات تبلیغاتی غرب بر سر موضوع هسته ایی ایران در کنار هم بوده اند که اوج آن در بیانیه تهران و سپس رای مخالف برزیل به قطعنامه تشدید مجازات ها بر علیه ایران دیده شد . تنها شانس آمریکا و اروپا برای تغییر این وضع  با اعلام نتایح انتخابات برزیل پایان گرفت .
  انتخاب دیلما روسف به عنوان رییس جمهور جدید کشور برزیل پایان آرزوهای غرب بود . حمایت همه جانبه لولا داسيلوا از رییس دفتر خود و قول ادامه سیاست های داسیلوا از سوی روسف مسیر آینده را به خوبی نشان می دهد . مسیری که سیر تکاملی خود را می پیماید .
  اگر خوب دقت کنیم می بینیم غرب بازده عمل خویش را تجربه می کند . سالها پیش آمریکا و اروپا حامی سرسخت نظام دیکتاتوری در برزیل بودند در آن زمان دیلما رسف با عضویت در یک گروه مسلحانه مارکسیستی با نظام مورد حمایت غرب در جنگ بود و در نهایت دستگیر شده و تحت شدیدترین شکنجه ها قرار گرفت او سه سال در زندان بوده است دیلما روسف به خاطر این ایستادگی در مقابل غرب و مزدورانش در برزیل به زن آهنین مشهور است مردم کشور قهوه می خواهند کشورشان جایگاهی بالاتر در سطح تصمیمات جهانی داشته باشد .
  ایران به عنوان یک کشور پیشرو در استکبار ستیزی همانند کوبا و ونزوئلا در بین مردم و مقامات حزب کارگر برزیل که هم اکنون قدرت را در اختیار دارند محبوبیت دارد . نکته مهمی که باید مورد تاکید قرار گیرد آن است که روابط ایران و برزیل ریشه ایی و عمیق است از این رو پیش بینی می شود بر خلاف میل آمریکا و اروپا سیر نزدیکی دو کشور ایران و برزیل هر روز بیشتر شود.

  نقش اقتصاد در روابط ایران و برزیل :
  در بین کشورهای آمریکای لاتین ، برزیل بیشترین صادرات را به ایران دارد و در بین سه کشور اصلی وارد کننده محصولات ایرانی در آن منطقه است مسلما نقش ایران در سیاست های خارجی برزیل بسیار پر رنگ و  دارای اهمیت است چنانچه در انتخابات ریاست جمهوری برزیل دیدیم موضوع ایران یکی از اصلی ترین چالش های گفتمانی بین نامزدهای انتخاباتی بود . برزيل جزء چهار كشور نوظهور و قدتمند گروه BRIC (برزيل، روسيه‌، هند و چين) است . این کشور در تلاش است که خود را به عنوان یک قدرت سیاسی و اقتصادی مطرح نماید بازار پر رونق ایران و همچنین محبوبیت آن در سطح کشورهای اسلامی موقعیتی خاص به برزیل برای گسترش مراودات اقتصادی با ایران و هم پیمانان منطقه ایی آن به دولت برزیل داده است . پس در بعد اقتصادی هم دورنمایه مثبتی در روند همکاریهای دو جانبه ایران و برزیل دیده می شود .

  همکاریهای جهانی ایران و برزیل :
  در سالهای اخیر شاهد نوعی دلالی سیاسی بین آمریکا ، اروپا و روسیه بودیم روسیه سعی داشت سکان رابطه ایران و غرب را در اختیار داشته باشد و بارها به ایران پشت نمود نقش پر رنگ برزیل و ترکیه در گفتگوهای هسته ایی باعث تضعیف و در نهایت حذف روسیه از روند مذاکرات هسته ایی شد . برزیل به عنوان کشوری پاک که سابقه استعماری ندارد و همواره مورد ظلم و استثمار دول غربی بوده است محبوبیتی خاص در  نزد افکار عمومی جهان دارد . قرار گرفتن این کشور در کنار ایران غرب را به موضع انفعالی کشانده است . برزیل با حمایت از حقوق هسته ایی ایران سکوی بسیار مهمی برای عرض اندام جهانی بدست آورده است . پس نزدیکی با ایران در بعد جهانی نیز برای برزیل بسیار حائز اهمیت است .

  نتیجه گیری :
  آنگونه که به نظر می آید آینده روابط ایران و برزیل در تمامی زمینه ها رو به رشد و ترقی خواهد بود . هر دو کشور دارای منافع مشترک در ابعاد مختلف هستند . ایران و برزیل ، دو کشور بزرگ و تاثیر گذار جهانی می باشند دارای نگاهی عمیق و ریشه ایی در برابر غرب هستند  که این خود ضامن بسیار خوبی برای تصمیمات بلند مدت دولتهای ایران و برزیل است .

  http://www.aksmod.com/wp-content/uploads/2010/10/00054545400.jpg  این مطلب تا کنون 18 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 18 آبان 1389
  منبع
  برچسب ها : برزیل ,کشور ,روابط ,جهانی ,اروپا ,آمریکا ,روابط ایران ,آینده روابط ,برزیل بسیار ,دیلما روسف ,برزیل پایان ,آینده روابط ایران ,
  دورنمای آینده روابط ایران و برزیل

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 9 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر