خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

مصر ، پس از مبارک (بخش نخست)

  http://i.kdcdn.com/n/2010/7/14/b33a6-t.jpg

  این روز ها کشور مصر نگاه بسیاری از مفسرین روابط بین الملل را به خود معطوف داشته و هر یک از زاویه ایی به تحلیل آینده این کشور بدون دیکتاتور فعلی آن یعنی  حسنی مبارک می پردازند . سعی خواهیم نمود ضمن اشاره ی کوتاه به سر فصل های این تحلیلها نگاهی واقعگرایانه به اوضاع این کشور بسیار مهم که موقعیت ویژه ایی در بین جهان اسلام ، عرب ، آفریقا و همچنین به خاطر موقعیت جغرافیای و تاریخی اش  داشته باشم .
  مردم مصر خود را در بین آفریقاییها و همچنین جهان عرب پیش رو در تمدن و همچنین دموکراسی خواهی می دانند اما از سال 1981 میلادی گرفتار حاکمیتی شده اند که با استفاده از قدرت نظامی کلیه حقوق مدنی آنها را سلب نموده و از همه مهمتر بر خلاف میل عمومی رفتار می نماید این حکومت مهمترین خواست مردم این کشور که همانا اقتدار در مقابل رژیم صهیونیستی است را هیچگاه تامین ننموده است و به عکس گاهی حکم شریک رژیم منفور صهیونیستی را بر علیه آرمان ملت فلسطین بازی کرده است .
   
  بطور مثال  " رجب هلال حميده "، نماينده مجلس مصر در قاهره می گوید مصر، صد و بيست هزار شهيد داده است وصهيونيست ها مرتکب جنايت هاي نژادپرستانه و ضد بشري شده‌اند حتي تلويزيون اسرائيل فيلم مستندي درباره کشتار اسيران مصري به دست نظاميان صهيونيستي پخش می کند ، اما وزيرخارجه مصر در مجلس می گوید ، نمي توان با استناد به يک فيلم، اسراييل را به دادگاه ها و سازمان هاي بين المللي کشاند.
  " رجب هلال حميده " در ادامه گفت مين هاي کار گذاشته شده توسط اسراييل و کشورهاي غربي شرکت کننده در جنگ سال 1956 عليه مصر در اراضي اين کشور کار گذاشتند، جنايت هاي جنگي مستمري ضد بشريت به شمار مي رود بايد از همه ابزار اعمال فشار از قبيل تحريم سياسي، تجاري و اقتصادي استفاده کنيم ، زيرا ما ملت قدرتمندي هستيم  سکوت به معني همراهي با جنايتکاران است و براي دستيابي به حقوق مسلم خود، بايد جنايتکاران صهيونيست را تحت پيگرد قرار دهيم.

  چنانچه خواندید

  دولت مبارک بیش از سه دهه دقیقا همین خط سیر را ادامه داده است یعنی مماشات بیش از حد در قبال زیاده خواهی های رژیم غاصب صهیونیستی .

  اسلام تایمز می نویسد : كميته مشترك امنيتي مصر و رژيم صهيونيستي 10 تونل ديگر را بين غزه و مصر شناسائي كردند تا هواپيماهاي جنگي اسرائيل آنها را بمباران و منهدم سازند. اين تونلها تنها راه انتقال آذوقه و ساير كالاهاي اساسي به مقصد غزه هستند كه عليرغم محاصره 3 ساله‌اي كه مصر و اسرائيل بر 5/1 ميليون فلسطيني ساكن غزه تحميل كرده‌اند، مانع مرگ و مير فلسطيني‌ها شده‌اند. يك منبع امنيتي مصر ضمن تائيد اين مطلب فاش كرد كه در زمان شناسائي يكي از تونلها، مقاديري "سيمان"‌آماده قاچاق به غزه بود! اين اوج وقاحت رژيم كمپ ديويدي مبارك است كه با همكاري خود، صهيونيستها را در اعمال محاصره عليه مردم غزه ياري مي‌دهد و حلقه محاصره عليه فلسطيني‌ها را تنگ‌تر كرده و كار را به جائي رسانده كه تامين سيمان براي غزه "قاچاق" محسوب مي‌شود. چند ساعت پس از پايان جنگ 22 روزه اسرائيل عليه مردم غزه، نمايندگان دهها كشور غربي و عربي در "شرم‌الشيخ"‌گردهم آمدند و فريبكارانه مدعي شدند كه ميلياردها دلار براي بازسازي غزه هزينه خواهند كرد لكن 2 سال پس از آن جنگ وحشيانه هنوز هم ويرانه‌هاي غزه، بدون بازسازي به همان حال رها شده ولي محاصره غزه استمرار دارد.

  همدستي رژيم قاهره با اشغالگران صهيونيستي در شرايطي صورت مي‌گيرد كه مصر در التهابات ناشي از اعتراض عليه خفقان حاكم بر مصر همچنان بي‌تابي مي‌كند.

  صدها تن از جوانان و فعالان سياسي مصر در اعتراض به تمديد حالت فوق‌‌العاده در مصر در شهرهاي قاهره، اسيوط و اسكندريه به خيابانها ريخته و طي تظاهرات اعتراض‌آميز خود عليه سياستهاي خشونت‌آميز رژيم قاهره و امنيتي‌كردن فضاي سياسي اين كشور شعار دادند. با وجود آنكه تظاهرات با دخالت پليس و نيروهاي باصطلاح امنيتي مصر به خشونت كشيده شد ولي براي ساعتها ادامه يافت و تظاهركنندگان عليه تلاش مبارك براي "موروثي‌كردن حكومت" در مصر نيز اعتراض كردند.

  مبارك رئيس‌جمهور مادام‌العمر مصر كه اكنون بيش از 29 سال است بر اين كشور حكومت مي‌كند، اخيرا بخاطر ابتلاي به بيماريهاي صعب‌العلاج در آستانه مرگ قرار گرفته و مايل است بهر طريق ممكن "جمال مبارك" فرزندش را به حكومت برساند و رياست‌جمهوري را موروثي كند.

  از سوي ديگر "محمد البرادعي" مديركل سابق آژانس بين‌المللي انرژي اتمي كه براي تغيير فضا در مصر تلاش مي‌كند، اخيرا بر شدت و دامنه فعاليتهاي خود افزوده و نامزدي رياست‌جمهوري وي از جانب اخوان المسلمين مصر نيز مورد حمايت قرار گرفته است. افكار عمومي مصر به شدت از سياستهاي حقيرانه مبارك در برابر صهيونيستها ابراز انزجار كرده و خواستار كمك‌رساني به مردم مظلوم غزه است لكن رژيم مبارك در زير فشار آمريكا و صهيونيستها با اين امر مخالف است.

  مشكل بزرگ ديگر، دخالت آشكار و نهان رژيم كمپ‌ديويدي قاهره در جريان تفاهمات گروههاي فلسطيني به منظور به حاشيه راندن گروههاي مقاومت اسلامي است كه حتي عليرغم بي‌وزني و بي‌اعتباري تشكيلات خودگردان، مبارك همچنان ماموريت دارد محمود عباس را در موضع قدرت نگهدارد. البته اين مذاكرات با كارشكني مصر و عمدتا بخاطر وخامت حال عمومي مبارك، به حال خود رها شده ولي به طور همزمان سعي براينست كه محمود عباس براي مذاكره با صهيونيست‌ها تحت فشار قرار گيرد. با آنكه محمود عباس مشكلي با صهيونيستها ندارد، لكن بخاطر حفظ موقعيت ظاهري نزد فلسطيني‌ها و بمنظور جلوگيري از بي‌اعتباري بيشتر،‌ احساس مي‌كند كه در شرايط كنوني كه رژيم صهيونيستي به شهرك‌سازي در كرانه باختري و قدس و تخريب خانه فلسطيني‌ها مشغول است، ورود به مذاكره با اسرائيل به جز بدنامي بيشتر، هيچگونه دستاوردي نخواهد داشت.

  نکته تلخی که قلب هر مصری را در سینه به آتش می کشد مراودات حسنی مبارک با جریانات بسیار تند روی صهیونیستی است . در خبرها آمده بود : حسنی مبارک در نامه ای خطاب به "عوفادیا یوسف" خاخام تندروی صهیونیست و رهبر معنوی حزب شاس است، از سلامتی خود خبر داد "حسنی مبارک" در این نامه اعلام کرده است: دوران نقاهت را گذرانده ام و هم اکنون در وضع جسمانی خوبی بسر می برم.
  خاخام عوفادیا یوسف اخیرا پیامی به مبارک که از سوی "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی به رئیس جمهور مصر تحویل شد، جویای حال وی شده بود این پیام رهبر معنوی حزب شاس طی دیدار اخیر نتانیاهو با مبارک در قاهره که روز 18 جولای گذشته انجام شد به رئیس جمهور مصر رسانده شد.
  مبارک در این نامه با قدردانی از پیام خاخام صهیونیست، اعلام کرد : امیدوارم با تمام کسانی که به صلح ایمان دارند قدم در راه پیشبرد روند صلح برداریم.
  جالب است که بدانیم خاخام عوفادیا یوسف قبلا بارها اعراب و فلسطینی ها را افعی و مار معرفی کرده بود. این خاخام صهیونیست همچنین از عقب نشینی رژیم اسرائیل از نوار غزه در سال 2005 به ‌شدت انتقاد کرده بود !

  پس یکی از طرف های نگران آینده مصر بدون دیکتاتور فعلی رژیم صهیونستی و متعاقب آن دولت آمریکاست خواه ناخواه دولتهای اروپایی نیز با نگرانی به شرایط فعلی مصر می نگرند .
  از دولتهای نگران آینده مصر منهای مبارک ! کشورهای موروثی عربی همانند عربستان و دیگر اعضای حوزه اتحادیه خلیج فارس هستند . آنها نگران امنیت لرزان خویش بوده و از این رو مزورانه بدنبال تقویت نظامیان مصری هستند که پس از مبارک قدرت را تصاحب کنند .
  شبکه الجزیره در مطلبی با همین رویکرد یعنی تقویت نظامیان مصری در سایت خود می نویسد :

  تقریبا همه کشور دنیا به ویژه ایران، ترکیه، [رژیم غاصب] اسرائیل، آمریکا، عربستان سعودی و سوریه، رخدادهای مصر و پیامدهای مصر بدون مبارک را به دقت پیگیری کرده و و خود را برای شرایط نه چندان خوشایندی که منطقه با از دست دادن مبارک متحمل خواهد شد، آماده می کنند حذف حسنی مبارک از صحنه سیاسی مصر، موجب خواهد شد که نظامیان این کشور، جبهه قوی در مقابل رئیس حکومت آینده مصر در پیش گیرند؛ حتی اگر این شخص، جمال مبارک فرزند حسنی باشد، زیرا نظامیان کهنه کار مصری که روزگاری قدرت مطلق مصر بودند، به مدت بیش از چهار دهه کنار گذاشته شده و خلا رئیس جمهور قدرتمند را این گروه پر خواهند کرد، به ویژه اینکه نظامیان نشان دادند که می توانند آشوب ها و ناآرامی ها را کنترل کنند و حتی حضور تروریسم را در مصر به حداقل برسانند و این کار از عهده جمال مبارک یا هر شخصی که جانشین حسنی خواهد بود، برنمی آید. نظامیان مصری حتی اگر جمال مبارک نیز در رأس قرار بگیرد، آرام نخواهند نشست، چرا که در تفکر نظامیگری مصری، جانشینی پسر به جای پدر و ریاست جمهوری موروثی را نمی پذیرد و از این روی، حسنی مبارک، همواره اخبار مربوط به جانشینی فرزندش را نفی می کند تا حساسیتی از این نظر در نظامیان پدید نیاید. پیش بینی بعدی در دوران پس از مبارک، فعالیت مخالفین دولت مصر از جمله اخوان المسلمین است. این گروه که روزگاری شاخه سیاسی الازهر را تشکیل می دادند، در دوران انورسادات و حسنی مبارک منزوی شده و سران آنها نیز به زندان افتادند و طبیعی است که دوران پس از مبارک برای این گروه، دوران طلایی خواهد بود تا بار دیگر در صحنه سیاسی و مذهبی مصر قد علم کنند. بنابراین، اما چالش سوم مصر پس از مبارک، محمد البرادعی است. اگر او نتواند در انتخابات آینده مصر شرکت کند یا رأی لازم برای تصدی بالاترین پست در شمال آفریقا را به دست آورد، چالش پیش بینی ناشدنی برای کشور خواهد بود، زیرا او خود را شایسته ترین چهره برای بیرون رفتن مصر از انزوای جهان عرب و اسلام می داند و خواهد توانست با ساماندهی احزاب و گروه های مخالف، برای قاهره مشکل زا باشد و تا مدتی، مقامات سیاسی مصر را به خود مشغول کند .

  چنانچه دیدید شبکه الجزیره مشخصا قدرت آینده را از آن نظامیان و  قدرت البرادعی را تنها  چند روز ایجاد مشغله برای سیاسیون مصری دانست ! دو نکته مهمی که در تحلیل الجزیزه نسبت به آن ها غفلت و لاپوشانی شده است عبارتند از :

  1- اراده مردم این کشور  
  که گویا از دیدگاه الجزیره نقش مردم مصر در تعیین سرنوشت خویش ، به اندازه مردم کشورهای موروثی اتحادیه خلیج فارس است !

  2- عدم اعلام حمایت اخوان المسلمین از البرادعی
  در پس این جدا سازی می توان ترس الجزیره را از اتحادی بزرگ برای آینده مصر دید .

  حسنی مبارك تمایل دارد فرزندش جمال مبارك را جانشين خود كند و با توسل به ابزار نامشروع ، نام وي را از صندوق خارج نمايد تا بدين ترتيب حاكميت را در خانواده خود "موروثي" كند. البته در طول اين دوره نيز با اينكه اسماً حكومت در اختيار وي بوده ولي در ميدان عمل اين آمريكا و صهيونيستها بودند كه در تار و پود حاكميت رژيم كمپ ديويدي قاهره نفوذ كرده و سياستها و اهداف خود را به نام رژيم مبارك به وي ديكته مي‌كردند. در واقع مردم مصر به تجربه دريافته‌اند كه براي حداقل 3 دهه تاوان سكوت و مماشات با رژيم مفلوك قاهره را پرداخته و مصر را به تيول صهيونيستها در آورده‌اند. آمريكا و رژيم صهيونيستي رویایی حکومت موروثي در مصر را در سر دارند  همين يورشهاي امنيتي و سركوب‌هاي عموماً خونين و موج عظيم بازداشت فعالان سياسي موجب شده كه حتي معدود چهره‌هاي مطرح در مقطع كنوني هم احساس انزوا، ناتواني و نگراني كنند و به اين نتيجه برسند كه در صحنه تحولات سياسي - اجتماعي مصر، فرصتي براي ابراز وجود و طرح ديدگاهها و مواضع آنها باقي نمانده و در واقع صحنه انتخابات مصر کاملا نمایشی گرديده است.

  بزرگترین مشکل و مانع در راه تحقق آمال و آرزوهای مردم مصر ، قوای نظامی حامی خاندان مبارک نخواهند بود . مشکل آن زمان خود را نشان خواهد کرد که تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مصر ، حسنی مبارک بمیرد . در این صورت کشور مصر دچار شوک خواهد بود این شوک و حس مظلوم نمایی خاندان مبارک می تواند جریان مردمی حامی اخوان المسلمین را تحت تاثیر قرار دهد ...

  ادامه دارد  تصویر محمد البرادعی ریس آژانس بین المللی انرژی اتمی، همسرش آیدا و دخترش لیلا که گفته می شود ایرانی هستند، آیدا نزدیکترین مشاور سیاسی البرادعی نیز می باشد.  این مطلب تا کنون 11 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : مبارک ,حسنی ,رژيم ,مبارك ,مردم ,کشور ,حسنی مبارک ,رئیس جمهور ,نظامیان مصری ,جمال مبارک ,محمود عباس ,
  مصر ، پس از مبارک (بخش نخست)

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر